  • CF12-272-JTW
CF12-272-JTW
advertisement
Manufacturer No:
CF12-272-JTW
Manufacturer:
RCD
HK JDW NO:
4394-CF12-272-JTW
Package:
Axial
Datasheet:
CF12-272-JTW
Description:
FIXED RESISTOR, 2.7kOhm,
Step5Bar-code shipping tag
CF12-272-JTW
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Cut Tape
  • Series
    CF
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    2.7kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CARBON FILM
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    MIL-R-11
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    200V
  • Lead Diameter
    0.5 mm
  • Rated Temperature
    70°C