  • CDV16FF301JO3F
CDV16FF301JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CDV16FF301JO3F
HK JDW NO:
192-CDV16FF301JO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CDV16FF301JO3F
Description:
CDV16 Series 300pF Mica Capacitor ±5% Bulk -55°C~150°C Through Hole 70ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 260
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CDV16FF301JO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CDV16
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.161W 11.40mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 350
  • HTS Code
  • Capacitance
    300pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.944mm
  • Lead Pitch
    5.8928mm
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    4516
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    350V
  • Height
    11.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.469 11.90mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    4.1mm