  • CDS30FC253JO3
CDS30FC253JO3
advertisement
Manufacturer No:
CDS30FC253JO3
HK JDW NO:
192-CDS30FC253JO3
Datasheet:
CDS30FC253JO3
Description:
CDS30 Series 0.025μF Mica Capacitor ±5% Bulk -55°C~125°C Through Hole 70ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CDS30FC253JO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    CDS30
  • Size / Dimension
    0.750Lx0.360W 19.10mmx9.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.025μF
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Lead Spacing
    0.438 11.10mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    300V
  • Size Code
    7536
  • Height Seated (Max)
    0.819 20.80mm
  • Length
    19.1mm
  • Width
    9.1mm