  • CDS19FD301JO3
CDS19FD301JO3
advertisement
Manufacturer No:
CDS19FD301JO3
HK JDW NO:
192-CDS19FD301JO3
Datasheet:
CDS19FD301JO3
Description:
CDS19 Series 300pF Mica Capacitor ±5% Bulk -55°C~125°C Through Hole 70ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CDS19FD301JO3
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.610Lx0.130W 15.50mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    300pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Spacing
    0.344 8.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    6113
  • Height Seated (Max)
    0.449 11.40mm
  • Length
    15.5mm
  • Width
    3.3mm