  • CDS10FD161GO3
CDS10FD161GO3
advertisement
Manufacturer No:
CDS10FD161GO3
HK JDW NO:
192-CDS10FD161GO3
Datasheet:
CDS10FD161GO3
Description:
CDS10 Series 160pF Mica Capacitor ±2% Bulk -55°C~125°C Through Hole 0/+70ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CDS10FD161GO3
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    CDS10
  • Size / Dimension
    0.319Lx0.142W 8.10mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    160pF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3.6mm
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3214
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • Length
    8.1mm
  • Width
    3.6mm