  • CDRH62NP-390MC
CDRH62NP-390MC
advertisement
Manufacturer No:
CDRH62NP-390MC
HK JDW NO:
738-CDRH62NP-390MC
Step5Bar-code shipping tag
CDRH62NP-390MC
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Series
    CDRH62
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.244W 6.60mmx6.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.5mm
  • Current Rating
    590mA
  • Inductance
    39μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    690mOhm Max
  • Max DC Current
    590mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm