  • CDRH2D16LDNP-6R8NC
CDRH2D16LDNP-6R8NC
advertisement
Manufacturer No:
CDRH2D16LDNP-6R8NC
HK JDW NO:
738-CDRH2D16LDNP-6R8NC
Step5Bar-code shipping tag
CDRH2D16LDNP-6R8NC
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Published
    2012
  • Series
    CDRH2D16/LD
  • Size / Dimension
    0.118Lx0.118W 3.00mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.2mm
  • Current Rating
    1A
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    158mOhm Max
  • Max DC Current
    1A
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    500mA
  • Case/Size Code
    1212
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm