  • CDR35BP472BFUS
CDR35BP472BFUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR35BP472BFUS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR35BP472BFUS
Package:
1825 (4564 Metric)
Datasheet:
Description:
Military, MIL-PRF-55681, CDR35 4700pF Ceramic Capacitor ±1% BP 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CDR35BP472BFUS
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1825 (4564 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-55681, CDR35
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BP
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    High Reliability
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.4mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Dielectric
    C0G
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.059 1.50mm
  • Thickness
    1.5mm