  • CDR13BG6R8EJNP
CDR13BG6R8EJNP
advertisement
Manufacturer No:
CDR13BG6R8EJNP
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR13BG6R8EJNP
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
6.8pF Ceramic Capacitor 5% 90ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Step5Bar-code shipping tag
CDR13BG6R8EJNP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Ceramic
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    90ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Gold (Ag/Ni/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    6.8pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    Waffle Pack
  • Depth
    2.79mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Temperature Characteristics Code
    BG
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    1111
  • Height
    1.676mm
  • Length
    2.79mm
  • Width
    70.9mm