  • CDR12BP100AFUS
CDR12BP100AFUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR12BP100AFUS
HK JDW NO:
66-CDR12BP100AFUS
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
Description:
Military, MIL-PRF-55681, CDR12 10pF 50V Ceramic Capacitor ±1% BP 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CDR12BP100AFUS
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0505 (1313 Metric)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-PRF-55681, CDR12
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±1%
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10pF
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Failure Rate
    S (0.001%)
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    0.979mm
  • Length
    1.4mm
  • Width
    1.4mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm