  • CDR06BX474AKMS
CDR06BX474AKMS
advertisement
Manufacturer No:
CDR06BX474AKMS
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR06BX474AKMS
Package:
2225
Datasheet:
Description:
470nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 2225
Step5Bar-code shipping tag
CDR06BX474AKMS
    Select All
  • Depth
    6.35mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Custom Capabilities
    TAPE & REEL AVAILABLE UPON REQUEST
  • Height
    2.032mm
  • Length
    5.72mm
  • Width
    6.35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2225
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Palladium/Silver (Pd/Ag)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    50V