  • CDR06BP103BJWP
CDR06BP103BJWP
advertisement
Manufacturer No:
CDR06BP103BJWP
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR06BP103BJWP
Package:
2225
Datasheet:
Description:
10nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 2225
Step5Bar-code shipping tag
CDR06BP103BJWP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    6.35mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Custom Capabilities
    TAPE & REEL AVAILABLE UPON REQUEST
  • Height
    2.032mm
  • Length
    5.72mm
  • Width
    6.35mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2225
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    5%