  • CDR05BX104BMSP
CDR05BX104BMSP
advertisement
Manufacturer No:
CDR05BX104BMSP
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR05BX104BMSP
Package:
1825
Datasheet:
CDR05BX104BMSP
Description:
100nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1825
Step5Bar-code shipping tag
CDR05BX104BMSP
    1825
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    6.35mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Custom Capabilities
    TAPE & REEL AVAILABLE UPON REQUEST
  • Height
    2.032mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    6.35mm