  • CDR05BX104BKWS7185
CDR05BX104BKWS7185
advertisement
Manufacturer No:
CDR05BX104BKWS7185
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR05BX104BKWS7185
Package:
1825 (4564 Metric)
Description:
Military, MIL-PRF-55681, CDR05 0.1μF 100V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.180Lx0.250W 4.57mmx6.35mm -55°C~125°C Military Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CDR05BX104BKWS7185
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1825 (4564 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Military, MIL-PRF-55681, CDR05
  • Size / Dimension
    0.180Lx0.250W 4.57mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Military
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    BX
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Case Code (Metric)
    4564
  • Case Code (Imperial)
    1825
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Length
    4.572mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness (Max)
    0.080 2.03mm
  • Thickness
    2.032mm