  • CDR04BX104AKYM
CDR04BX104AKYM
advertisement
Manufacturer No:
CDR04BX104AKYM
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR04BX104AKYM
Package:
1812
Datasheet:
Description:
100nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
Step5Bar-code shipping tag
CDR04BX104AKYM
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    1812
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    3.18mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Custom Capabilities
    TAPE & REEL AVAILABLE UPON REQUEST
  • Height
    2.032mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.17mm