  • CDR03BP471BJZSAT
CDR03BP471BJZSAT
advertisement
Manufacturer No:
CDR03BP471BJZSAT
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-CDR03BP471BJZSAT
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
CDR03BP471BJZSAT
Description:
Military, MIL-PRF-55681, CDR03 470pF 100V Ceramic Capacitor ±5% BP 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~125°C Military Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CDR03BP471BJZSAT
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-PRF-55681, CDR03
  • Size / Dimension
    0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Military
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    BP
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    470pF
  • Case Code (Metric)
    4520
  • Case Code (Imperial)
    1808
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Length
    4.572mm
  • Width
    2.032mm
  • Thickness (Max)
    0.080 2.03mm
  • Thickness
    2.032mm