  • CDR03BP102BJZRAT
CDR03BP102BJZRAT
advertisement
Manufacturer No:
CDR03BP102BJZRAT
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-CDR03BP102BJZRAT
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
CDR03BP102BJZRAT
Description:
Military, MIL-PRF-55681, CDR03 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±5% BP 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CDR03BP102BJZRAT
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-PRF-55681, CDR03
  • Size / Dimension
    0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BP
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681/1
  • Case Code (Metric)
    4520
  • Case Code (Imperial)
    1808
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    2.03mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    2.03mm
  • Thickness (Max)
    0.080 2.03mm
  • Thickness
    2.032mm