  • CDR01BP150BJZPAT
CDR01BP150BJZPAT
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BP150BJZPAT
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-CDR01BP150BJZPAT
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CDR01BP150BJZPAT
Description:
Military, MIL-PRF-55681, CDR01 15pF 100V Ceramic Capacitor ±5% BP 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BP150BJZPAT
    Select All
  • Factory Lead Time
    38 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-PRF-55681, CDR01
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BP
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    15pF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681/1
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Failure Rate
    P (0.1%)
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    1.4mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm
  • Thickness
    1.397mm