  • CDR01BP150BJNP
CDR01BP150BJNP
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BP150BJNP
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR01BP150BJNP
Package:
0805
Datasheet:
CDR01BP150BJNP
Description:
15pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BP150BJNP
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Gold (Ag/Ni/Au)
  • HTS Code
  • Capacitance
    15pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Custom Capabilities
    TAPE & REEL AVAILABLE UPON REQUEST
  • Height
    1.397mm
  • Length
    2.032mm
  • Width
    1.27mm