  • CDR01BP101BKUR
CDR01BP101BKUR
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BP101BKUR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR01BP101BKUR
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
Military, MIL-PRF-55681, CDR01 100pF Ceramic Capacitor ±10% BP 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BP101BKUR
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-55681, CDR01
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BP
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    High Reliability
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.98mm
  • Length
    2.03mm
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm
  • Thickness
    1.397mm