  • CDC536DL
CDC536DL
advertisement
Manufacturer No:
CDC536DL
HK JDW NO:
815-CDC536DL
Package:
SSOP
Datasheet:
Description:
3.3V Clock Buffer DUAL 28 Pins SSOP
Purchasing and Inquiry
CDC536DL Overview
A SSOP case is used for packaging. It has 28 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 3.3V allow for high efficiency. The clock buffer contains 28 pins. For operation, 28 pins are used. It is contained in Clock Drivers. There is an electronic gadget called 536 in this family. It uses a logic IC with a value of PLL BASED CLOCK DRIVER. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V. By default, output 6 is set. Power for the clock buffer comes from a 3.3V volt supply. Stable operation is enabled by a maximum operating temperature of 70°C°C.
CDC536DL Features
28 terminations
Clock Drivers subcategory
logic IC type of PLL BASED CLOCK DRIVER
CDC536DL Applications
There are a lot of Texas Instruments CDC536DL Clock Buffers & Drivers applications.
  • Clock signal level shifting
  • High-end consumer electronics
  • High-performance workstation
  • Smartphone
  • High speed line receiver
  • Fibre channel (FC)
  • Tlecom applications
  • Tower server
  • Window comparator
  • High performance communication system
Step5Bar-code shipping tag
CDC536DL
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CDC536DL.
  • Package / Case
    SSOP
  • Number of Pins
    28
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    28
  • HTS Code
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    6
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Family
    536
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Logic IC Type
    PLL BASED CLOCK DRIVER
  • Max I(ol)
    0.032 A
  • fmax-Min
    100 MHz
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.5 ns
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Height Seated (Max)
    2.79mm
  • Length
    9.525mm
  • Width
    7.49mm