  • CDC421125RGET
CDC421125RGET
advertisement
Manufacturer No:
CDC421125RGET
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CDC421125RGET
Package:
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CDC421125RGET
Description:
3.3V Clock Generator 125MHz CDC421125 Clock Generators 24 Pins 24-VFQFN Exposed Pad 24 Terminals Surface Mount 3V~3.6V Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
CDC421125RGET Overview
A clock integrated circuit is packaged in a Tape & Reel (TR)-shaped package because it is for use as a clock. Embedded in the 24-VFQFN Exposed Pad package is this Clock PLL. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 260. 24 terminations can be found in frequency synthesizer. For this clock generator ic, a voltage of 3.3V is required. As the Clock PLL's input, LVCMOS, Crystal is designed to be used in order to generate the clock signal. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 125MHz maximum. Surface Mount-slots make it easy to mount this electronic component on panels. There are 3V~3.6V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. I would like to present to you a frequency synthesizer that is compatible with LVPECL logic levels. A Clock Generator is a classification for the electronic part in question. In particular, this clock PLL is designed to be used with microprocessors. The related electrical components for the base part number CDC421125 can be found below. The frequency synthesizer has 24 pins that are available. Clock PLL is capable of handling a voltage of 3.3V. The output frequency can be magnified as high as possible with the assistance of 1 signal outputs. High efficiency is achieved when operating at a frequency of 31.25MHz.
CDC421125RGET Features
Available in the 24-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
CDC421125RGET Applications
There are a lot of Texas Instruments CDC421125RGET Clock Generators applications.
  • Coherent carrier tracking
  • CB radios
  • 1 Gigabit Ethernet
  • Wireless infrastructure
  • Frequency Modulation (FM) stereo decoders
  • Local oscillators (LOs)
  • Carrier synchronization in wired communication
  • PCI express cards
  • Fiber Channel
  • DVD add-on cards for multimedia PCs
Step5Bar-code shipping tag
CDC421125RGET
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    24
  • Weight
    45.387587mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock Generator
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    31.25MHz
  • Base Part Number
    CDC421125
  • Output
    LVPECL
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Nominal Supply Current
    91mA
  • Frequency (Max)
    125MHz
  • Input
    LVCMOS, Crystal
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Primary Clock/Crystal Frequency-Nom
    31.25MHz
  • PLL
    Yes
  • Differential - Input:Output
    No/Yes
  • Divider/Multiplier
    Yes/No
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm