  • CDC351DBR
CDC351DBR
advertisement
Manufacturer No:
CDC351DBR
HK JDW NO:
815-CDC351DBR
Package:
24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
1 Circuit 3.3V 1:10 Clock Buffer DUAL CDC351 24 Pins 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
CDC351DBR Overview
The clock divider is packaged in a 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) case. The package is in the form of a Cut Tape (CT). A total of 24 terminations can be found in it. With a supply voltage of 3.3V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). Setting the temperature to 0°C~70°C ensures reliable performance. In order for it to function, a power source of 3V~3.6V V must be available. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. It has a number of pins of 24. There is LVTTL, TRI-State output from clock driver. A 24 pin is used for operation. The structure belongs to the CDC351 family of structures. A cut smart buffer of this type is contained in Clock Driver. There is an electronic gadget called 351 in this family. Vsup is set to 3.6V as the maximum supply voltage. A voltage higher than 3V is necessary for normal operation of the system. As a default, it is set to output 10 by default. Maintaining a 3.3V supply voltage ensures maximum efficiency. In addition, it consumes 25mA quiescent current and is unaffected by external factors. An excellent degree of accuracy can be maintained at a frequency of 100MHz. It employs the TR packing method.
CDC351DBR Features
24 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
Clock Driver subcategory
at 100MHz frequency
CDC351DBR Applications
There are a lot of Texas Instruments CDC351DBR Clock Buffers & Drivers applications.
  • Data transmission
  • Data communication
  • Synchronous optical network (SONET)
  • High speed industry
  • Tlecom applications
  • Navigation equipment
  • Backplane
  • Hardware accelerator
  • Oscilloscope and logic analyzer front ends
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
CDC351DBR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CDC351DBR.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Weight
    172.39345mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Fanout Buffer (Distribution)
  • Subcategory
    Clock Driver
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    CDC351
  • Output
    LVTTL, TRI-State
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    10
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    1
  • Load Capacitance
    50pF
  • Nominal Supply Current
    25mA
  • Power Dissipation
    650mW
  • Propagation Delay
    6.4 ns
  • Quiescent Current
    25mA
  • Turn On Delay Time
    6.4 ns
  • Family
    351
  • Input
    LVTTL
  • Ratio - Input:Output
    1:10
  • Max I(ol)
    0.032 A
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    4.2 ns
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.8 ns
  • Height
    2mm
  • Length
    8.2mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm