  • CDC341DWR
CDC341DWR
advertisement
Manufacturer No:
CDC341DWR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CDC341DWR
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
1 Circuit 5V 1:8 Clock Buffer DUAL CDC341 20 Pins 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
CDC341DWR Overview
There is a case available for the cut smart buffer in 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width). It is available in the case Tape & Reel (TR). In it, there are 20 terminations. Using a supply voltage of 5V allows for high efficiency. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. Temperature 0°C~70°C is recommended for reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 4.75V~5.25VV. There is a place for it in the way of Surface Mount. The clock buffer contains 20 pins. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 20 pins. It belongs to the family of CDC341. There is an embedded device in Clock Drivers containing this circuit clock. There is an electronic gadget called 341 in this family. As a default, it outputs 8. Power is provided by a 5V volt source. For maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 5V. A quiescent current of 24mA is consumed, and its external influences are unaffected. As long as the frequency is set to 80MHz, excellent accuracy can be maintained. It employs the TR packing method.
CDC341DWR Features
20 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
Clock Drivers subcategory
at 80MHz frequency
CDC341DWR Applications
There are a lot of Texas Instruments CDC341DWR Clock Buffers & Drivers applications.
  • Machine made
  • Telecommunications
  • DDR4 JEDEC standard RDIMM design
  • Medical imaging
  • FPGA
  • Handheld test instruments
  • Hardware accelerator
  • Tower server
  • Clock signal format conversion
  • Network attached storage
Step5Bar-code shipping tag
CDC341DWR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CDC341DWR.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    500.709277mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Type
    Fanout Buffer (Distribution)
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    1.6W
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    CDC341
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    8
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    1
  • Load Capacitance
    50pF
  • Nominal Supply Current
    24mA
  • Power Dissipation
    1.6W
  • Propagation Delay
    4.9 ns
  • Quiescent Current
    24mA
  • Turn On Delay Time
    4.9 ns
  • Family
    341
  • Input
    TTL
  • Ratio - Input:Output
    1:8
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    33mA
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.6 ns
  • Height
    2.65mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.35mm