  • CDBD2SC21200-G
CDBD2SC21200-G
advertisement
Manufacturer No:
CDBD2SC21200-G
HK JDW NO:
186-CDBD2SC21200-G
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
CDBD2SC21200-G
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7V @ 2A -55°C~175°C 100μA @ 1200V Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Quantity:
In Stock : 392
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CDBD2SC21200-G
  • Package / Case
  • Packaging
    Tube
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 2A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    6.2A DC
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Capacitance @ Vr, F
    136pF @ 0V 1MHz