  • CDBB5100-HF
CDBB5100-HF
advertisement
Manufacturer No:
CDBB5100-HF
HK JDW NO:
186-CDBB5100-HF
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
CDBB5100-HF
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 700mV @ 5A -55°C~125°C 500μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AA, SMB Surface Mount
Quantity:
In Stock : 56661
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CDBB5100-HF
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    700mV @ 5A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Capacitance @ Vr, F
    300pF @ 4V 1MHz