  • CDBA2150-HF
CDBA2150-HF
advertisement
Manufacturer No:
CDBA2150-HF
HK JDW NO:
186-CDBA2150-HF
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
CDBA2150-HF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CDBA2150-HF
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    870mV @ 2A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    2A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Current - Average Rectified (Io)
    2A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    2A
  • Number of Phases
    1
  • Capacitance @ Vr, F
    30pF @ 4V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    50A