  • CDBA1100-G
CDBA1100-G
advertisement
Manufacturer No:
CDBA1100-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-CDBA1100-G
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
CDBA1100-G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CDBA1100-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    CDBA1100
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    850mV @ 1A
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    30A
  • Output Current-Max
    1A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    1A