  • CD7FC221JO3
CD7FC221JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD7FC221JO3
HK JDW NO:
192-CD7FC221JO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD7FC221JO3
Description:
CD7 Series 220pF Mica Capacitor ±5% Bulk -55°C~125°C Through Hole 70 ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 9664
Step5Bar-code shipping tag
CD7FC221JO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CD7
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.264Lx0.110W 6.70mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    2.8mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    4.4mm
  • Lead Spacing
    0.173 4.40mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Size Code
    2611
  • Voltage
    300V
  • Height
    7.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • Length
    6.7mm