  • CD75-B2GA331KYNKA
CD75-B2GA331KYNKA
advertisement
Manufacturer No:
CD75-B2GA331KYNKA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CD75-B2GA331KYNKA
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
CD75-B2GA331KYNKA
Purchasing and Inquiry
CD75-B2GA331KYNKA Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.295Dia 7.50mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is B.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
CD75-B2GA331KYNKA Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm
with B being the highest temperature coefficient
CD75-B2GA331KYNKA Applications
There are a lot of TDK Corporation CD75-B2GA331KYNKA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CD75-B2GA331KYNKA
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    CD
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    B
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Capacitance
    330pF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm
  • Thickness
    7mm