CD74HCT390MTG4
CD74HCT390MTG4
815-CD74HCT390MTG4
SOIC
2 Element 5V CMOS DUAL Counters & Dividers 16 Pins Unidirectional SOIC
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
CD74HCT390MTG4 Overview
SOICis a package in which this device is packaged. The configuration of this device is based on 16terminations. This device is fully flexible due to the supply voltage of [0]. An interconnection of 2elements is provided by wires. A total of 16pins are present on all components. It is packaged in a manner consistent with Tape & Reel (TR). To connect the circuit's other components, there are 16pins. The way of Surface Mount is used to mount it. Initially, it appears to belong to the HCT family. In this device, there is information of 4bits. The result may be yesin terms of Pbfree code. It is manufactured in the temperature grade MILITARY. It is packed using [0]. In this case, 5Vvoltage is generated by the voltage source. In order for it to operate, it requires a supply voltage of 5V . It operates at the maximum temperature of 125°C for extended periods of time with acceptable stability of its electrical characteristics. It is designed to operate over a specified temperature range with lower limit generally set at -55°C. With a frequency of [0], it operates. There is a maximum voltage available for the device of 5.5V. Devices are capable of operating at a minimum voltage of 4.5V.
CD74HCT390MTG4 Features
Embedded in the SOIC package
Operating supply voltage of 5V
Frequency of 27MHz
CD74HCT390MTG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments CD74HCT390MTG4 Counters & Dividers applications.
- Frequency division
- SQUARING
- Communications Digital Frequency Synthesizers;
- Programmable binary and decade
- Digital multiplexing and demultiplexing
- Timing applications
- Counter control/timers
- Time-delay circuits
- counting/frequency sy nthesizers-BCD output
- SQUARE ROOT
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
CD74HCT390MTG4
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Nexperia USA Inc.554-74HC4060BQ,11516-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC4040N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4017D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS92N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4040BT,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060PW,11816-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT163D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS163AD16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC93E14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC190E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4020M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4518E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare