CD74HCT390M96E4
CD74HCT390M96E4
815-CD74HCT390M96E4
SOIC
2 Element 5V CMOS DUAL Counters & Dividers 16 Pins Unidirectional SOIC
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
CD74HCT390M96E4 Overview
SOICis a package in which this device is packaged. This configuration uses 16terminations. The supply voltage of 5V enables it operate in a fully flexible way. A wire connects the 2elements. A total of 16pins are available on all components. Packaging is based on Tape & Reel (TR). In the circuit, 16pins are used to connect other components. It is mounted in the manner of [0]. The HCTfamily is derived from it. There are 4bits of information contained in the device. It is manufactured in the temperature grade MILITARY. It is packed by [0]. As a result of the voltage source, there is 5V voltage. In order to operate, it requires a voltage of [0]. It operates at the maximum temperature of 125°C for extended periods of time with acceptable stability of its electrical characteristics. An operating temperature range is specified with a lower limit generally set at -55°C degrees Celsius. It operates with the frequency of 27MHz. It reaches 5.5Vvoltage at its maximum. It is possible for the device to operate at a voltage as low as 4.5V. There is a quiescent current consumption at 8μA.
CD74HCT390M96E4 Features
Embedded in the SOIC package
Operating supply voltage of 5V
Frequency of 27MHz
CD74HCT390M96E4 Applications
There are a lot of Texas Instruments CD74HCT390M96E4 Counters & Dividers applications.
- Binary counter/decoder
- VHF, UHF, FM, AM, etc.
- Frequency dividing circuits
- counting/frequency sy nthesizers-BCD output
- Frequency division
- Digital multiplexing and demultiplexing
- SQUARING
- Time Out Timer for Consumer-Application Industrial Controls
- MULTIPLICATION
- Programmable decade counters
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
CD74HCT390M96E4
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-SN74HC4040N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS92N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS163AD16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC93E14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC190E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4020M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4518E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare