  • CD74HC93M96
CD74HC93M96
advertisement
Manufacturer No:
CD74HC93M96
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CD74HC93M96
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
CD74HC93M96
Description:
1 Element 4.5V CMOS DUAL Counters & Dividers 74HC Series 74HC93 14 Pins Up Negative Edge 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
CD74HC93M96 Overview
This is a device supplied in the 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. In order to configure it, it uses 14terminations. By supplying 4.5Vwith a voltage of 4.5V , the device can be operated in a completely flexible manner. 1 elements are interconnected in wires. There are a total of 14 pins in all components. As [0], it is packaged. In the circuit, there are 14pins that connect other components. It is mounted using the way of [0]. The HC/UHfamily is derived from it. As a member of 74HC series, it is well suited for various applications. It is adopted that the logic type is [0]. Setting the operating temperature to -55°C~125°C is recommended. This device is mounted in a Surface Mountmanner. As long as the supply voltage is set to [0], the device can operate with a greater degree of reliability. There are 4 bits stored in each element of the array. Based on Pbfree code, this may result in yes. You can find more related parts under its base part number of 74HC93. It is packed with [0]. From the voltage source, there is 2/6Vvoltage. As low as 2V Vsup is the minimum supply voltage. It operates with the frequency of 35MHz. It is possible to reach a maximum supply voltage of 6VV (Vsup). There is a quiescent current consumption at 8μA.
CD74HC93M96 Features
Embedded in the 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
4 bits per element
Frequency of 35MHz
CD74HC93M96 Applications
There are a lot of Texas Instruments CD74HC93M96 Counters & Dividers applications.
  • Clocks
  • Frequency dividing circuits
  • Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
  • Time-delay circuits
  • TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
  • LINEARIZATION
  • Time Out Timer for Consumer-Application Industrial Controls
  • Counter control/timers
  • Signal gating
  • Timers
Step5Bar-code shipping tag
CD74HC93M96
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Frequency
    35MHz
  • Base Part Number
    74HC93
  • Pin Count
    14
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    2/6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    370 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Turn On Delay Time
    370 ns
  • Reset
    Asynchronous
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Counter
  • Direction
    Up
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Max I(ol)
    0.0052 A
  • Number of Bits per Element
    4
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    52 ns
  • Trigger Type
    Negative Edge
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.08mA
  • Clock Edge Trigger Type
    Negative Edge
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
  • Weight
    129.387224mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C