  • CD74HC40103M96
CD74HC40103M96
advertisement
Manufacturer No:
CD74HC40103M96
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CD74HC40103M96
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
1 Element 4.5V CMOS DUAL Counters & Dividers 74HC Series 74HC40103 16 Pins Down Positive Edge 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
CD74HC40103M96 Overview
This device is supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. There are 16terminations used for configuring it. As a result of the supply voltage of 0, 4.5Vcan operate in a fully flexible manner. In wires, 1elements are connected. The number of all component pins is 16. Tape & Reel (TR)is the packaging method used for this package. In the circuit, 16pins are used to connect other components. Surface Mountis the way in which it is mounted. The HC/UHfamily includes it. The 74HCseries offers a wide range of applications due to its versatility. It is adopted that the logic type is [0]. A temperature of -55°C~125°Cshould be set for the operating environment. This device is mounted in the Surface Mountposition. In the case of a supply voltage of [0], it operates more reliably. The array contains elements containing 8bits each. Pbfree code may produce the result yes. A major feature of this electronic device is its [0]. More related parts are available under its base part number 74HC40103. It is packed by [0]. From the voltage source, there is 2/6Vvoltage. There is a minimum supply voltage (Vsup) of 2V volts. There is 25MHz frequency associated with it. Up to a maximum voltage of 6Vcan be supplied (Vsup). In the state of [0], it consumes quiescent current.
CD74HC40103M96 Features
Embedded in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 bits per element
TCO OUTPUT; RESET TO MAX COUNT
Frequency of 25MHz
CD74HC40103M96 Applications
There are a lot of Texas Instruments CD74HC40103M96 Counters & Dividers applications.
  • MULTIPLICATION
  • Programmable decade counters
  • LINEARIZATION
  • Frequency division
  • Dual Up Counters
  • DIVISION
  • SQUARING
  • Digital multiplexing and demultiplexing
  • Clocks
  • Counter control/timers
Step5Bar-code shipping tag
CD74HC40103M96
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74HC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    TCO OUTPUT; RESET TO MAX COUNT
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    74HC40103
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    2/6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    450 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Turn On Delay Time
    450 ns
  • Reset
    Asynchronous
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Counter
  • Direction
    Down
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Max I(ol)
    0.0052 A
  • Number of Bits per Element
    8
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    64 ns
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Count Rate
    18MHz
  • Timing
    Synchronous
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm