CD74ACT573M96
CD74ACT573M96
815-CD74ACT573M96
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
D-Type, Latch 4.5V~5.5V 8 Bits Tri-State Latches 74ACT Series 74ACT573 20 Pins DUAL CMOS 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
CD74ACT573M96 Overview
The package in which it is embedded is named 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width). A package of Cut Tape (CT) has been used. There is a Tri-State output configured. This electrical device has a logic type of D-Type Transparent Latch. Surface Mount is used to mount this electronic part. A 4.5V~5.5V voltage supply is required for operation. A temperature of -55°C~125°C is set as the operating temperature. There are a number of FPGAs in this series, including this one. There are 8 bits in this electronic part. The device consists of 20 terminations that are designed to be used in conjunction with it. The family in which it belongs to is 74ACT573. The device works with a voltage of 5V for its supply voltage. There are 20 pins on it. ACT is the family name of this electronic device. This board has 20 pins on it, which is what it is designed for. The electronic part is mounted in a way that corresponds to Surface Mount. 2 ports are available on this device. This part is included in FF/Latches. It operates from 5V power supplies. As a result of its reliable performance, it is well suited for TR. As the output current is 24mA, the design flexibility is maximum. A high efficiency supply voltage should be maintained at 5V. There are 3 output lines that correspond to the binary equivalents of the input line. As far as external factors are concerned, it consumes 8μA of quiescent current without getting affected by them. To achieve its exceptional flexibility, it relies on 8 circuits. Its maximum current supply (ICC) reaches 0.04mA.
CD74ACT573M96 Features
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
74ACT series
8 Bits
74ACT573 family
20 pin count
20 pins
5V power supplies
CD74ACT573M96 Applications
There are a lot of Texas Instruments CD74ACT573M96 Latches applications.
- High-speed logic
- Shift register
- Decade counting
- Counter timers
- Counter
- Up/down difference counting
- OC-48 communication systems
- Synchronous frequency dividers
- Parallel Input
- Display driver
Package
CD74ACT573M96
ON Semiconductor598-MM74HC573WMX20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC573PW,11820-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT259D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC573D,65220-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MM74HCT373WM20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HCT373DW20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MM74HC573WM20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-74LCX16373MTDX48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS373DW20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-74LCX16373MTD48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC563E20-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74ABT573AN20-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MM74HC373WM20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS259BN16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74ALS373AN20-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74ALS573CN20-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74ABT373DW20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MM74HC373WMX20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-74ACT16373DL48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare