  • CD74ACT283M96E4
CD74ACT283M96E4
advertisement
Manufacturer No:
CD74ACT283M96E4
HK JDW NO:
815-CD74ACT283M96E4
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
4 Bit Binary Full Adder with Fast Carry 5V -55°C~125°C Specialty Logic IC 74ACT Series 74ACT283 16 Pin 4.5V~5.5V 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
CD74ACT283M96E4 Overview
In packaging, Tape & Reel (TR) is used.There is a copy of it in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.4.5V~5.5V is provided to ensure that the device works normally.This electronic part is mounted by using the Surface Mount method.An operating temperature of -55°C~125°C has been set for the device.The memory features a size of 4 bits to store information.The electronic parts belonging to the 74ACT series offer a number of similarities.Based on its base part number 74ACT283, related parts can be found.Adding up all component pins equals 16.In 16 terminations, signals are prevented from reflecting off the end of the transmission line.Mounted in the Surface Mount way.Its construction includes 16 pins.In normal conditions, the minimum voltage supply can be set to 4.5V.Keeping the maximum supply voltage at 5.5V allows normal use to continue.Arithmetic Circuits can include it as a subcategory.For convenient use, the power supplies of 5V should be maintained.In FULL ADDER; WITH INTERNAL CARRY LOOKAHEAD, it provides high performance.The electronic part belongs to the family of ACT that is optimized for high quality and reliable performance.Data transmission occurs over 1 channels.
CD74ACT283M96E4 Features
CD74ACT283M96E4 Applications
There are a lot of Texas Instruments CD74ACT283M96E4 Specialty Logic ICs applications.
  • Laser diode bonding
  • Wireless transmission
  • WDM transmission
  • interconnection between computers
  • Automation systems
  • VoIP phones
  • Interconnection between switches and computers
  • Metro access rings
  • Copper and fiber optic cables connection network
  • Single to Multimode Fiber Conversion
Step5Bar-code shipping tag
CD74ACT283M96E4
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74ACT
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • Additional Feature
    FULL ADDER; WITH INTERNAL CARRY LOOKAHEAD
  • Subcategory
    Arithmetic Circuits
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    4.5V~5.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74ACT283
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Bits
    4
  • Propagation Delay
    18.2 ns
  • Family
    ACT
  • Logic Function
    Binary Full Adder
  • Logic Type
    Binary Full Adder with Fast Carry
  • Output Polarity
    TRUE
  • High Level Output Current
    -24mA
  • Low Level Output Current
    24mA
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm