  • CD6EC820JO3
CD6EC820JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD6EC820JO3
HK JDW NO:
192-CD6EC820JO3
Datasheet:
CD6EC820JO3
Description:
CD6 Series 82pF Mica Capacitor ±5% Bulk -55°C~125°C Through Hole 100 ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CD6EC820JO3
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.252Lx0.094W 6.40mmx2.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    82pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    4.4mm
  • Depth
    2.4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    4.3942mm
  • Lead Spacing
    0.173 4.40mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Size Code
    2509
  • Height
    4.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm
  • Length
    6.4mm