  • CD5FY401GO3F
CD5FY401GO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD5FY401GO3F
HK JDW NO:
192-CD5FY401GO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CD5FY401GO3F
Description:
CD5 Series 400pF Mica Capacitor ±2% Bulk -55°C~125°C Through Hole 70 ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CD5FY401GO3F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CD5
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.189W 6.90mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    400pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    2.9972mm
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Size Code
    2719
  • Height
    6.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.252 6.40mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    4.8mm