CD54HCT390F3A
CD54HCT390F3A
815-CD54HCT390F3A
CDIP
2 Element 5V CMOS DUAL Counters & Dividers 16 Pins Unidirectional NEGATIVE EDGE CDIP
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
CD54HCT390F3A Overview
CDIPis a package in which this device is packaged. 16 terminations are used for its configuration. The supply voltage of 5V permits it to operate with full flexibility. The device has 2terminations. In all, there are 16 pins on each component. As part of the circuit, there are 16pins that connect other components. To mount it, use the method of [0]. In this case, it belongs to the family of [0]. There is information in the device in the form of 4bits. It is manufactured in the temperature grade MILITARY. The packing of the product is carried out by [0]. Voltage from the voltage source is [0]. The device operates on a supply voltage of [0]. The electrical characteristics remain stable at maximum temperature 125°Cfor extended periods. This device is designed to operate within a specified temperature range with a lower limit generally set at -55°C. In this case, the maximum voltage available to the device is 5.5V. The minimum voltage available for the device is as low as 4.5V. The device consumes a quiescent current of 8μA volts.
CD54HCT390F3A Features
Embedded in the CDIP package
Operating supply voltage of 5V
CD54HCT390F3A Applications
There are a lot of Texas Instruments CD54HCT390F3A Counters & Dividers applications.
- Communications Digital Frequency Synthesizers;
- Frequency dividing circuits
- Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
- VHF, UHF, FM, AM, etc.
- Fixed or Programmable Frequency Division
- ALGEBRAIC COMPUTATION
- Timing applications
- Analog multiplexing and demultiplexing
- Dual Up Counters
- LINEARIZATION
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
CD54HCT390F3A
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Nexperia USA Inc.554-74HC4060BQ,11516-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC4040N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4017D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS92N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4040BT,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060PW,11816-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT163D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS163AD16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC93E14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC190E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4020M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4518E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare