  • CD4FD361GO3
CD4FD361GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD4FD361GO3
HK JDW NO:
192-CD4FD361GO3
Datasheet:
CD4FD361GO3
Description:
CD4 Series 360pF Mica Capacitor ±2% Bulk -55°C~125°C Through Hole 70 ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CD4FD361GO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    360pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Height
    7.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.311 7.90mm
  • Length
    8.6mm
  • Width
    4.1mm