  • CD4ED750JO3
CD4ED750JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD4ED750JO3
HK JDW NO:
192-CD4ED750JO3
Datasheet:
CD4ED750JO3
Description:
CD4 Series 75pF Mica Capacitor ±5% Bulk -55°C~125°C Through Hole 100 ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CD4ED750JO3
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    75pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Size Code
    2911
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm
  • Length
    7.4mm
  • Width
    2.8mm