  • CD42FD273GO3
CD42FD273GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD42FD273GO3
HK JDW NO:
192-CD42FD273GO3
Datasheet:
CD42FD273GO3
Description:
CD42 Series 0.027μF Mica Capacitor ±2% Bulk -55°C~125°C Through Hole 70 ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CD42FD273GO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.429Lx0.331W 36.30mmx8.40mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    27mm
  • Lead Pitch
    27.0002mm
  • Lead Spacing
    1.063 27.00mm
  • Height
    22.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.882 22.40mm
  • Length
    36.6mm
  • Width
    9.1mm