  • CD42FC623JO3
CD42FC623JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD42FC623JO3
HK JDW NO:
192-CD42FC623JO3
Datasheet:
CD42FC623JO3
Description:
CD42 Series 0.062μF Mica Capacitor ±5% Bulk -55°C~125°C Through Hole 70 ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CD42FC623JO3
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.469Lx0.449W 37.30mmx11.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.062μF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    27mm
  • Lead Pitch
    27.0002mm
  • Lead Spacing
    1.063 27.00mm
  • Height
    23.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.921 23.40mm
  • Length
    37.6mm
  • Width
    11.9mm