  • CD40103BNSR
CD40103BNSR
advertisement
Manufacturer No:
CD40103BNSR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CD40103BNSR
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
1 Element 5V CMOS DUAL Counters & Dividers 4000B Series CD40103 16 Pins Down Positive Edge 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
CD40103BNSR Overview
A device of this type is supplied in a package of type [0]. It is configured using 16terminations. 5Vis enabled to operate in an extremely flexible manner due to its supply voltage. A wire connects the 1elements. There are 16pins on all components. As a result, it is packaged as Tape & Reel (TR). To connect the circuit's other components, there are 16pins. The device is mounted in the direction of [0]. The 4000Bseries is well suited to a number of uses. In this case, the logic type is set to [0]. -55°C~125°Cshould be the operating temperature. This device is mounted in a Surface Mountmanner. Providing a voltage of 3V~18Vensures higher reliability of operation. The array has 8elements. Based on Pbfree code, this may result in yes. The base part number of CD40103provides access to more related parts. In order to package it, TRis employed. The minimum supply voltage (Vsup) is 3V. The frequency of the device is 4.8MHz. It consumes quiescent current at 100μA.
CD40103BNSR Features
Embedded in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
8 bits per element
Frequency of 4.8MHz
CD40103BNSR Applications
There are a lot of Texas Instruments CD40103BNSR Counters & Dividers applications.
  • VHF, UHF, FM, AM, etc.
  • Binary counter/decoder
  • Communications Digital Frequency Synthesizers;
  • Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
  • Timers
  • Clocks
  • Frequency division
  • POWER COMPUTATION
  • counting/frequency sy nthesizers-BCD output
  • Programmable binary and decade
Step5Bar-code shipping tag
CD40103BNSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~18V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    4.8MHz
  • Base Part Number
    CD40103
  • Pin Count
    16
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    600 ns
  • Quiescent Current
    100μA
  • Turn On Delay Time
    600 ns
  • Reset
    Asynchronous
  • Logic Function
    Counter
  • Direction
    Down
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Number of Bits per Element
    8
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    260 ns
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.03mA
  • fmax-Min
    2.4 MHz
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Count Rate
    2.4MHz
  • Timing
    Synchronous
  • Height
    2mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    200.686274mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C