  • CD30FC243GO3
CD30FC243GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD30FC243GO3
HK JDW NO:
192-CD30FC243GO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD30FC243GO3
Description:
CD30 Series 0.024μF Mica Capacitor ±2% Bulk -55°C~125°C Through Hole 70 ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CD30FC243GO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Pitch
    11.0998mm
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Size Code
    7725
  • Height
    22.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.902 22.90mm
  • Length
    19.6mm
  • Width
    6.4mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CD30
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.819Lx0.409W 20.80mmx10.40mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.024μF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    11.1mm