  • CD214L-T30CALF
CD214L-T30CALF
advertisement
Manufacturer No:
CD214L-T30CALF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CD214L-T30CALF
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
CD214L-T30CALF
Description:
Diode TVS Single Bi-Dir 30V 3KW 2-Pin SMC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CD214L-T30CALF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    CD214L
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    33.3V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    48.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    30V
  • Peak Pulse Current
    62A
  • Reverse Standoff Voltage
    30V
  • Peak Pulse Power
    3kW