  • CD214C-T85CALF
CD214C-T85CALF
advertisement
Manufacturer No:
CD214C-T85CALF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CD214C-T85CALF
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
CD214C-T85CALF
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Bidirect Diode 85VOLT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CD214C-T85CALF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Supply Voltage
    8.5V
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    94.4V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    137V
  • Clamping Voltage
    14.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    85V
  • Peak Pulse Current
    10.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    8.5V
  • Max Surge Current
    10.4A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    9.44V
  • Bidirectional Channels
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    85V
  • Reverse Breakdown Voltage
    9.44V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W
  • ESD Protection
    Yes
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ