  • CD214B-R3600
CD214B-R3600
advertisement
Manufacturer No:
CD214B-R3600
HK JDW NO:
103-CD214B-R3600
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
CD214B-R3600
Step5Bar-code shipping tag
CD214B-R3600
    Select All
  • Average Rectified Current
    3A
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Capacitance @ Vr, F
    40pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    115A
  • Reverse Voltage
    600V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    115A
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Published
    2011
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Base Part Number
    CD214B
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 1A
  • Forward Current
    3A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    115A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    3A
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V