  • CD214A-T36CALF
CD214A-T36CALF
advertisement
Manufacturer No:
CD214A-T36CALF
HK JDW NO:
103-CD214A-T36CALF
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
CD214A-T36CALF
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors TVS Bidirect Diode 36VOLT
Step5Bar-code shipping tag
CD214A-T36CALF
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2010
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Base Part Number
    CD214A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    36V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    58.1V
  • Clamping Voltage
    58.1V
  • Peak Pulse Current
    6.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Max Surge Current
    6.9A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    40V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    40V