  • CD214A-T28ALF
CD214A-T28ALF
advertisement
Manufacturer No:
CD214A-T28ALF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CD214A-T28ALF
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
CD214A-T28ALF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CD214A-T28ALF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    CD214A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    28V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    45.4V
  • Clamping Voltage
    45.4V
  • Peak Pulse Current
    8.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    28V
  • Max Surge Current
    8.8A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    31.1V
  • Reverse Breakdown Voltage
    31.1V